Menü

HOME Moda Makyaj Güzellik Oje Alışveriş Etkinlik Çeyiz Kitap

21 Haziran 2016

Çeyiz Alışverişleri #1 | Karaca/Taç/Emsan

Herkese merhaba!

Birkaç ay önce blog tasarımımı değiştirmiş, üst menüye bir de "Çeyiz" sekmesi eklemiştim fark edeceğiniz üzere. Beni sosyal medyadan takip edenler bilir, sözlenmemle birlikte çeyiz hazırlıklarına başladım :) Daha öncesinde ufak tefek çeyizlik şeyler beğendiğimde alıyordum ve Son Alışverişler yazılarında yer veriyordum, ancak artık durum farklı. Bu nedenle bir de "Çeyiz Alışverişleri" yazı dizisi yapmaya karar verdim :) Ama bu geçici bir süreç, evlenene kadar, yaklaşık 1 yıl sürecek :) Bu dönemde bloglardaki çeyiz alışverişleri yazıları çok işime yaradığı için, kendimi sürekli o tarz yazıları okurken ve araştırırken bulduğum için, benim gibi evlilik hazırlığında olanlara fikir verebileceğimi düşündüm. Bu nedenle çeyizimin büyükbaşlarıyla yazılarıma start vereyim dedim!

Öncelikle misafir yemek takımımdan başlamak istiyorum;


Misafir yemek takımı tercihim Karaca'nın Helen modelinden yana oldu. Öncelikle şunu belirtmeliyim; en baştan beri hem alacağım bütün çeyizlerde, hem sözümde-nişanımda-düğünümde, hem de birkaç ay sonra döşemeye başlayacağım evimde herşeyin en ama en sadesini istiyordum. Kesinlikle renkli, desenli tabaklar, tencereler, oymalı kakmalı çatal kaşıklar, ve benzeri şeyler istemiyordum! Hele ki son yıllarda herkes evini o kadar pembe döşedi ve hatta pembeyi o kadar abarttı ki, artık pembe renk görmeye mecalim kalmamıştı diyebilirim! O yüzden tencerelerimde bile pembe renk istemiyordum. Mesela annem yemek tabaklarının renkli desenlerde veya gold/lame yaldızlı tarzda olması konusunda ne kadar ısrar etse de, çabaları sonuçsuz kaldı. Herkesin zevki farklı tabii, ama bana göre her zaman en sadesi en şık ve en asildi ve ben bu yemek takımına mağazanın kapısından girer girmez vuruldum! Aslında aşırı kararsız bir yapıya sahibimdir, hele ki büyük parçaları alırken kararsızlıktan ölür ve her mağazayı, her internet sitesini didik didik etmeden asla alamam, ama ilk görüşte kafama yazmışsam olay bitmiştir! Bu takım için de aynen olaylar bu şekilde gelişti :)


Yemek takımımın detaylarını bir üst karede görmektesiniz; dümdüz beyaz kare bone china malzeme üzeri dantel gibi sedefli kabartmalar ile kaplanmış. 12 kişilik 84 parçadan oluşan bir yemek takımı bu, kahve fincanından çay fincanına, sosluğundan kürdanlığına standart bir yemek takımı. Her parçasına ayrı ayrı vurulduğum bu takımı tabii ki ilk görüşte almadım, "Ya daha güzelini bulup pişman olursam?" mantığıyla aylarca her mağazayı ve her internet sitesini didik didik ettim elbette :) Ancak bir kere içime sinen bu modelden başkasını görmedi gözüm ve yine araştırmalarım sonucu en uygun fiyata sahip oldum.

Yemek takımımla birlikte aldığım bir diğer ürünse yine Karaca'dan olan misafirlik çatal kaşık bıçak takımım;


Aslında benim gözüm Jumbo'nun 9100 kodlu modelindeydi (TIK TIK), olabilecek hem en sade hem de en sıradışı çatal kaşık bıçak setiydi bana göre. Ancak mağazaya gidip incelediğimizde, kaşığının aşırı yuvarlak olduğunu farkettik, resmen ağza girmekte zorlanacak kadar yuvarlak :) Tabii ki denemedim, alıp kullananlar ne der bilemiyorum ancak anneme de bana da biraz kulanışsız geldi, üstelik fiyat çok uçuktu ve bütçemizi aşıyordu. Ben de yine günlerce (tüm mağazaları ve internet sitelerini) gezip dolaşıp araştırıp, ona en yakın ve en uygun fiyatlı modeli buldum; Karaca Halley Çatal Kaşık Bıçak Takımı!


Çatalının uzunluğu ve inceliği, bıçağının sivriliği ve zarifliği, kaşığının yuvarlaklığı beni kendine çeken detaylar oldu bu takımda. Danteli andıran tabaklarımın yanına elbette ki böyle dümdüz, sade ve asil bir takım olmalıydı. Yine en içime sinen parçalardan biri oldu diyebilirim, büyük bir aşkla aldım!

Bu ikisinin fiyatlarına gelecek olursak; yine uzuuun araştırmalarım sonucu en uygun fiyatı Bursa Yön Mağazaları'nın verdiğini gördüm. Başka şehirlerde var mı bilmiyorum; ancak aynı Evkur gibi, çok katlı, bir ev için ne gerekiyorsa bünyesinde barındıran, kredi kartsız uzun taksitler yapan mağazalar zinciri. Tabii ki ilk başta Evkur gibi kredi kartsız taksit yapmalarına karşılık tutarının iki katı vade farkı koyacak diye girmeye çekinsek te, bırakın bir kuruş vade farkı koymayı, aldığımız bütün parçaların kampanyalı fiyatlarına ek %10 personel indirimi uyguladılar, hatta yanında çift kişilik nevresim takımı hediye ettiler, biz şok! Yemek takımının tek başına fiyatı 1800 tl, çatal bıçak takımınınki ise 900 tl. İkisini birlikte alımlarda kampanyalı fiyatı 2200 tl oldu, yani çatal kaşık bıçak takımını yarısından da az bir fiyata almış olduk. Kredi kartına yüklenmeden rahat bir ödeme planı da yaptırdık, nevresim takımı hediyemizi de aldık, değmeyin keyfimize!

Tam oradan ayrılacakken, yine aylar öncesinde ilk görüşte "İşte bu!" dediğim ancak yine de araştırmaya devam edip, daha çok içime sinenini bulamadığım Emsan Aragon Tencere Takımı'm bana oradan göz kırptı :) 


Çelik tencere takımım da olabildiğince sade olmalı, ancak sıradan olmamalıydı, ve bana göre bu tanımın en güzel karşılığı olan takımı bulmuştum! Kulplarını kesinlikle plastik, silikon vb materyalden istemiyordum, ne kadar dikkat edilse de bir süre sonra yanıp kararabiliyorlar malesef. Mutlaka çelik olmalıydı, tutarken elimi yakma ihtimali var biraz ancak mutfak eldivenleri ve tutaçlar neden icat edilmiş ki :) 


Şunun güzelliğine, tombikliğinin tatlılığına bakar mısınız? Yemek takımım ve çatal kaşık bıçak setim Karaca'dan olmasına rağmen, tencerelerini önermiyorlardı, zaten ben de Emsan'dan cam kapaklı, çelik kulplu, yarı mat bu tombik seti beğenmiştim. 4 adet tencere, 3'lü cezve takımı, çaydanlığı ve düdüklü tenceresiyle 1000 tl olan bu seti, düdüklü tenceresi hariç olarak 640 tl civarında bir fiyatla aldık. Düdüklü tenceresini malesef beğenmedim, takımla pek alakası yok gibiydi, daha sonra içime daha çok sinen bir model alırım diye düşündüm ve onu çıkartınca 700 kusür olan seti bize yine personel indirimiyle 640'a kadar indirdiler. Bize de yine keyifle almak düştü :)


Çaydanlığı ve cezve seti de bu şekilde, gayet sade ve takıma uygun :)

O sırada mağazanın tekstil bölümü de olduğu aklımıza geldi ve aylardır aradığımız ve ne mağazalarda ne de internet sitelerinde bulamadığımız bornoz takımını acaba bulabilir miyiz diye düşündük? 
Ve bulduk!


Yine aylar öncesinde bir akşam internette bornoz takımlarını araştırırken ve o güllü dallı, desenli, dantelli, pembeli morlu modellere burun kıvırırken karşıma çıkan Taç'ın Estelle modeli bu bambu bornoz takımına bayıldımmm! Yine ilk görüşte aşk, yine ilk görüşte "Mutlaka bu olmalı!" sendromu :) Annemi aylardır gezdirmediğim çarşı pazar, mağaza dükkan kalmadı, "Yeter artık ne var bu kadar bu takımda, dümdüz gri sıradan bir takım işte..." diye söylense de, benim için asla öyle değildi tabii ki. Saten görünümlü şal yaka modeliyle hem şık hem sade, üstelik rengi de hiç te sıradan değil bence :) Fiyatına gelecek olursak; 340 tl! Bu biraz tuzluydu evet kabul, ama diğerlerini o kadar uyguna aldık ki bu da şımarma payımız olsun dedik :)

Ve tüm bu alışverişlerden sonra Yön Mağazaları'ndan gayet mutlu mesut ayrıldık. Personel çok ilgili, çok güleryüzlü idi, misal bizimle ilgilenen Neslihan Hanım'ı 1 saat boyunca kitledik, sadece bizimle ilgilendi, her türlü indirim talebimizi geçiştirmeden ve maalesef demeden müdüre iletti, "Daha fazla ne yapabiliriz?" diye diye personel indirimine kadar evet dedirtti :) Küçük mutfak aletlerimi, ütümü, elektrikli süpürgemi de oradan almayı planlıyorum, hatta beyaz eşyalarımı bile alabilirim, neden olmasın?

Son olarak yine Karaca'dan aldığım misafir su takımımı göstermek istiyorum;


Biz su takımımı karafıyla birlikte set olarak değil de, ayrı ayrı kadeh, su bardağı ve meşrubat bardağı şeklinde alıp, 12 kişilik set yapmayı tercih ettik. Günübirlik bir Gebze seyahatimiz olmuştu, teyzeme misafirliğe gitmiştik ve avm'de gezerken bir de Karaca'ya girelim dedik. O an Wedding bardak setlerinin indirimli olduğunu görünce ani bir kararla alıp geldik! Karaflı su takımlarından kalite olarak hiç bir eksiği yoktu, hatta model olarak çok daha çeşitliydiler. Karaflı takımlar 25 parçaydı; 12 kişilik kadeh, 12 kişilik meşrubat bardağı artı karaftan oluşuyordu ve 400 liradan başlayıp 900 liraya kadar çıkıyordu. Bizse 3 takım bardak, yani toplam 36 parçalık sete (tam hatırlamamakla birlikte) yaklaşık 250 tl ödedik. Bence çok ama çok karlı oldu, yine şansımızın yaver gittiği bir parça oldu. 

Ancak benim bardaklarım görseldeki bardaklar değil, model olarak birebir aynı ancak üzerindeki desenler azıcık farklı. Bardaklarımı bu şekilde set olarak fotoğraflamadan kolileyip kaldırdığım için maalesef resmini yükleyemiyorum ancak arkadaşlarıma desenini yakından çekip göndermiştim, o resmi buldum ve en azından onu yükleyeyim dedim :)


Bir kaç model daha vardı ama ben yemek takımımla uyması açısından minik yaprakları olan bu modeli seçtim, ve gayet te yerinde bir seçim yaptığımı eve gelip ikisini yan yana koyunca anladım :) Karaca görevlileri bu modellerin karaflarının da geleceklerini söylediler, ancak en son baktığımda yoktu. Zaten gelmese bile desensiz düz bir karaf alıp takıma eklerim diye düşünüyordum, ama gelirse de güzel olur hani :) Bu kristal inceliğinde, dokunmaya çekindiğim su takımımı da yazdıktan sonra burada son veriyorum.

İşte benim yavaş yavaş birşeye benzemeye başlayan minnoş çeyizimin ilk büyükbaş parçalarını gördünüz. Umarım beğenmişsinizdir :) Her birini tek tek aşkla aldım, Allah umarım yine aşkla ve sağlıkla kullanmayı nasip eder.

Benim gibi evlilik ve çeyiz hazırlığında olan kızçelerle her zaman yorumlaşmaya, fikirleşmeye açığım, sorularınız ve önerileriniz varsa lütfen yorum bırakın, zevkle cevaplarım. 

Sevgiler!

8 yorum:

 1. Okuması bile keyifli:) Bende yavaş yavaş almaya başladım :) Biz bernardonun çeyiz setini alıp mutfak olayını tek seferde kapattık çok iyi oldu :) İnsan denk geldikçe alıyor mesela geçen gün karaca home outletten bir yorgan ve 4 yastığı 107 liraya aldım çok acelesi yoktu belki ama bidaha bulunmaz dedim böyle fiyat:) İnsan aldıkça hafifliyor seviniyor :) Bambaşka bir duyguymuş :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle canımm ben de baktım çeyiz setlerine ama aklım bunlarda kalmıştı :) İyi yapmışsın tabii ki fırsat bulundaysa kaçırmak hata olur zaten. Makyaj malzemelerine dönüp bakmaz oldum gerçekten çok değişik! :)

   Sil
 2. Bugün yemek takımı alırken daha önce beğendiğim , senin de aldığın bu sete baktım fakat fiyat 2binlerde olunca vazgeçtim. Fakat şık ve sade bir takım. Güle güle kullan.

  YanıtlaSil
 3. Çok şık tabakların ve çatal bıçak takımın <3 bence de abartıya hiç gerek yok. Jumbonun o modeli hep var ve hep çok pahalı maalesef.

  Düdüklü tencere çok önemli. Ben neredeyse bütün yemeklerimi düdüklüde pişiriyorum. Fisslerin tenceresi, sadece 8 dakikada pişiriyor. Tavsiye ederim.

  Hepsini mutlulukla kullanın ^.^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim güzel yorumunuz için, beğenmenize sevindim. Düdüklüme hala karar verebilmiş değilim, bir bakayım o markaya. Güzel dilekleriniz için de ayrıyetten teşekkürler :)

   Sil
 4. O kadar iyi yapmışsın ki sade seçerek gerçekten herkes evini barbie bebek evi düzer gibi döşemeye başlamıştı başta o cupcake ler falan tatlı gelirdi ama işin suyu o kadar çıktı ki😄 Ben de sürekli sade parçalar almaya çalışıyorum yemek takımı tercihini de çok beğendim ben de o tarz bir şey düşünüyorum mutluluklar dilerim!:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değil mi ama, gerçekten suyu çıktı nereye baksam birebir aynı evler :/ Tamam pembe güzeldir ben de severim evimde de kullanırım ama o kadar da değil, salondan mutfağa yatak odasından banyoya pembe de nedir, o evde bir de adam yaşayacak unutmayalım :D Beğenmene sevindim, teşekkür ederim ben de mutluluklar dilerim :)

   Sil